П’ять гормонів

П’ять гормонів щастя, радості і задоволення

Про гормони чули всі, але дуже мало хто зміг досконально розібратися в тому, як вони працюють.
Втім, тема ця дуже цікава, адже незримі тонкі зв’язки між душею і тілом, їжею і настроєм, стресом і безсонням, обумовлені саме процесами на нейро-гормональному рівні. Тому спокуса взяти ситуацію під свій контроль, і навчитися свідомо контролювати рівень тих чи інших гормонів дуже великий.
Гормони впливають на настрій, а іноді і навпаки – настрій впливає на рівень певних гормонів.

П’ять гормонів щастя, радості і задоволення: як вони називаються, їх види та структура.

Гормони – це хімічні сполуки, які виробляються живими організмами і можуть бути отримані синтетичним шляхом. У людському організмі вони створюються залозами внутрішньої секреції, переносяться з кровотоком і впливають на органи-мішені, які для кожного гормону свої.
Гормони – це хімічні речовини.
Фармакологічна індустрія виробляє деякі гормони у вигляді лікарських препаратів, а також препарати, що містять речовини необхідні організму, щоб створити той чи інший гормон самостійно.
Гормони створюють і штучним шляхом.
Такі ж сполуки є і в деяких продуктах харчування. Але «таблетки щастя» як і раніше не існує, адже аптечні гормони діють занадто грубо і викликають масу побічних ефектів, а ось певні продукти харчування дійсно дозволяють м’яко і без особливих наслідків поліпшити собі настрій.
Продукти харчування допоможуть підняти настрій.

Гормонів щастя і радості всього п’ять, це:

     Дофамін це гормон радості і задоволення. Він виробляється, коли людина отримує будь-який позитивний в його уявленні досвід. Якщо вам подобається дивитися на чисту кімнату після прибирання, приємно відчувати дотик близької людини або ви відчуваєте задоволення, нарешті закінчивши якусь роботу, то в цей момент виробляється дофамін.

     Серотонін – гормон впевненості в собі і задоволення. Якщо дофамін – це буря позитивних емоцій, то серотонін – це радість тиха. До речі ці два гормону пригнічують один одного. І це значить, що люди, які люблять бурхливо радіти, як правило, не дуже впевнені в собі, а ті, у кого висока самооцінка рідше дозволяють собі повеселитися від душі.

     Адреналін – допомагає мобілізуватися в стресовій ситуації і відкрити приховані резерви. При викиді адреналіну серце б’ється частіше, зір і слух загострюються, реакція стає швидше, навіть думки летять зі швидкістю світла. Завдяки всьому цьому з’являється відчуття припливу сил і окриленість.

     Ендорфіни – гормони, які виробляються у відповідь на стрес, і подібно адреналіну допомагають мобілізуватися, ендорфіни допомагають зберігати спокій і надію на краще в будь-якій ситуації. Вважається, що ці гормони активно виробляються в момент тактильного контакту з людиною, який приємний. Наприклад, під час дружніх обіймів, рукостискання або поцілунку.

     Окситоцин – гормон прихильності і довіри. Однак останні дослідження показали, що ніжність, викликана окситоцином, поширюється не на всіх. Під впливом цього гормону людина більш трепетно ставиться до тих, кого вважає «своїми», і внаслідок цього схильна завзято захищати їх від «чужих». Окситоцин грає важливу роль в момент пологів і при початковому формуванні відносин між матір’ю і дитиною.

Хімічні формули емоцій

Вважається, що не тільки гормональний фон впливає на настрій, а й навпаки емоції впливають на гормональний фон. Розглянемо зв’язок між гормонами і емоціями.

Жіночі гормони радості, щастя, задоволення і любові: список

У жінок в організмі присутні чоловічі статеві гормони, а у чоловіків – жіночі, тому поділ на чоловічі і жіночі гормони умовний та різниця тільки у кількості гормону (концентрації) у крові. Нижче, перерахуємо ті гормони, які найбільше пов’язані з радістю і закоханістю у жінок.
Естроген – вважається найбільш значущим жіночим статевим гормоном. Цей гормон робить жінку привабливою в очах чоловіків. Завдяки естрогену фігура виглядає жіночною, шкіра стає більш пружною, а волосся густим і блискучим. За статистикою, рівень естрогену вище у натуральних блондинок.
Тестостерон – це чоловічий гормон, так як у представників сильної статі він виробляється у великих кількостях. Однак для жінок тестостерон відіграє теж важливу роль. Якби не тестостерон, то жінкам, напевно, були б мало цікаві відносини з представниками протилежної статі. Цей гормон активності і рішучості перетворює боязку дівчину в завойовницю, і спонукає жінок проявляти ініціативу в особистих відносинах.
Окситоцин – про цей гормон вже згадувалося вище, так як він значущий і для жінок, і для чоловіків. Але у представниць прекрасної статі рівень окситоцину все ж вище. Цей гормон народжує ніжність, прихильність, потребу піклуватися, і інші якості, які вважаються більше жіночими, ніж чоловічими. Також відомо, що у жінок окситоцин виробляється в момент стресу. Тому якщо після сварки ви відчуваєте бажання подбати про близьких і приготувати щось смачненьке, то це не слабохарактерність, це окситоцин.
Жінки дуже різні, але жіночі гормони у всіх працюють однаково.

Чоловічі гормони радості, щастя, задоволення і любові: список.

    Тестостерон – це чоловічий статевий гормон, який відіграє провідну роль. Це він робить чоловіків рішучими і мужніми. Вважається, що чим вище рівень тестостерону, тим привабливіше чоловік виглядає в очах представниць протилежної статі.
Дігідротестерон – чоловічий гормон, який виникає при розпаді тестостерону і необхідний для того, щоб виробився новий тестостерон. Дігідротестерон цікавий тим, що саме з ним пов’язують чоловічу алопецію, або іншими словами раніше облисіння у чоловіків. З цього можна зробити висновок, що чим раніше чоловік почав лисіти, тим вище у нього рівень тестостерону.
Окситоцин – не менш важливий для чоловіків, ніж для жінок. У представників сильної статі максимальну кількість окситоцину виробляється в моменти після фізичної близькості. Окситоцин робить чоловіка люблячим і прив’язаним. Чоловіки з високим рівнем окситоцину – дуже віддані і ніколи не дозволять собі захоплень на стороні.
Чим вище рівень тестостерону, тим більше чоловікові до душі фізичні навантаження.

У яких продуктах містяться гормони щастя.

Для жінок «гормоном щастя» часто стає саме естроген, адже при його дефіциті знижується статевий потяг, підступає депресія і навіть псується зовнішність: шкіра виглядає не такою свіжою, а волосся і нігті стають сухими і ламкими. Дефіцит естрогену можна спробувати заповнити за допомогою таких продуктів харчування:

Насіння льону
Горох і квасоля
Висівки
Кава
Абрикоси

Кава – напій, що бадьорить, який піднімає рівень естрогенів.
Але зверніть увагу, що надлишок естрогену теж іноді небажаний. Зокрема цей гормон може заважати скинути зайву вагу внизу живота і на стегнах. Тому якщо у вас є така проблема, то причина може критися в вживанні кави у великих кількостях. Але якщо надлишок естрогену вам не загрожує, зверніть увагу на нашу статтю про каву.
Іноді причина зневіри – дефіцит жіночих гормонів.
До речі в останні дні менструального циклу всі представниці прекрасної статі схильні відчувати дефіцит жіночих гормонів і поганий настрій у деяких виникає саме в ці дні. А спробувати його підняти можна продуктами зі списку вище, а також травами, в яких є фітоестрогени, це:

Солодка


Липовий цвіт


Ромашка


Хміль

Шавлія – ​​неймовірно ароматна рослина з фитоестрогенами.

Гормон щастя в шоколаді і бананах.

Шоколад і банани сприяють виробленню в організмі гормону радості серотоніну. Але сказати, що серотонін з них надходить безпосередньо, було б неправильно, ці продукти просто багаті речовинами необхідними для вироблення гормону. Більш того, є інші продукти харчування, в яких триптофану (речовини з якого швидко синтезується серотонін) набагато більше, ніж в шоколаді, і вже тим більше в бананах. Тому легенда про те, що в шоколаді і бананах є «гормони щастя» правдива тільки наполовину.

Банани і шоколад сприяють виробленню серотоніну.

З чого і як виробляється гормон щастя серотонін?
Серотонін виробляється з амінокислоти триптофану.

Гормон щастя серотонін в продуктах харчування.
Як привчити мозок виробляти більше гормону щастя і радості серотоніну?
Про те, як працює серотонін та інші наші гормони написані цілі книги. Пропонуємо вам звернути увагу на дві з них. Автор першої – американка Лоретта Бройнінг, другу написала Ася Казанцева, російський науковий журналіст і біолог за освітою.
Книги про те, як працюють гормони цінні тим, що дають розуміння того, для чого потрібні гормони і як вони діють. Лоретта Бройнінг стверджує, що серотонін – це гормон власної значущості, і його рівень високий у тих, хто займає високий соціальний статус. І в її книзі і в мережі є маса рекомендацій про те, як швидко підвищити рівень серотоніну, наприклад:
Займатися спортом і отримувати задоволення від фізичних навантажень,     їсти горіхи, шоколад, банани і інші багаті пріптофаном продукти,  займатися аутотренінгом і щодня хвалити себе вголос, а також пишатися своїм соціальним статусом, яким би він не був.
Всі ці способи працюють і можуть допомогти в хвилину зневіри, проте вони дають короткочасний ефект. А щоб мозок навчився виробляти більше серотоніну на постійній основі, потрібно дійсно займати бажаний соціальний статус. Ах, да ще не зайвим буде згадати про те, що людина постійно хоче більшого, і значить потрібно постійно рухатися вперед.
Рівень серотоніну залежить від того наскільки ви задоволені своїм життям.

З чого і як виробляється гормони щастя ендорфіни?

    Ендорфіни виробляються в головному мозку, причому переважно під час сну, тому повноцінний сон – запорука достатньої кількості цього гормону.
Ендорфіни здатні накопичуватися в організмі і виділятися тоді, коли виникає гостра необхідність. Зазвичай ендорфіни виділяються паралельно з адреналіном.
Дія цього гормону вражаюча: ендорфіни дозволяють не відчувати біль і ясно мислити навіть при серйозних травм, природа передбачила цей механізм, щоб забезпечити людині виживання в критичній ситуації.
Як привчити мозок виробляти більше гормону щастя і радості ендорфіну?
Намагатися підвищити рівень ендорфіну, мабуть, не варто, занадто оглушливий його вплив, і занадто багато сил витрачає організм, працюючи на межі. Аналогічну природному ендорфіну дію на ті ж рецептори надає опіум, а про його руйнівний вплив годі й казати.
Викид ендорфінів необхідний тільки в критичній ситуації.

Як виробляється гормон любові і щастя в організмі окситоцин?

Окситоцин виробляється в гіпоталамусі – вважається, що ця частина мозку сформувалася в ході еволюції раніше всього і саме вона відповідає за глибинну мотивацію і первозданні інстинкти.

Сам гормон окситоцин також має багатовікову історію, він є не тільки у людини, але і у всіх інших ссавців. Окситоцин відповідає за прихильність до групи, і викликає почуття задоволення, коли індивід знаходиться в колі подібних йому особин. Коли людина відчуває себе членом групи, виділяється гормон любові окситоцин. Можливо, футболісти обіймаються через високий рівень окситоцину?
Тактильний контакт з людиною, який приємний різко піднімає рівень окситоцину. У дорослих представників обох статей максимального рівня показники окситоцину досягають під час інтимної близькості.
Вважається, що окситоцин стимулює людину прив’язуватися до членів своєї групи і бути лояльним по відношенню до них. Але це так тільки поки показники окситоцину утримуються на середньому рівні.
Якщо рівень окситоцину зашкалює, то людина може знехтувати інтересами групи заради важливіших цілей. Більш важливими можуть бути тільки члени сім’ї і особливо діти. Така ж ситуація спостерігається і в природі, самка може покинути прайд, якщо у неї загубився дитинча, представники обох статей залишають свої групи, щоб знайти партнера і завести дитинчат.

Окситоцин: важливіше прайду тільки діти.

Вплив окситоцину на родовий процес.

У невеликих кількостях окситоцин присутній в організмі жінки постійно. Він бере участь в процесах синтезу гормонів щастя (ендорфіну) і стресу (кортизолу). Впливає на формування уподобань і емоційної пам’яті.

Незадовго до пологів концентрація окситоцину в крові майбутньої мами різко збільшується. І тому є пояснення. Цей гормон готує жінку до народження дитини не тільки фізично, а й психологічно.Незадовго до пологів концентрація окситоцину в крові майбутньої мами різко збільшується. І тому є пояснення. Цей гормон готує жінку до народження дитини не тільки фізично, а й психологічно.

Окситоцин — гормон, який виробляється головним мозком і контролює силу і частоту сутичок під час пологів.

Під час пологів і після них окситоцин:
    стимулює скорочення матки;
    прискорює настання сутичок;
    контролює їх силу і частоту;
    притупляє біль під час пологів;
    підвищує загальну опірність організму матері;
    покращує настрій, запобігає паніку, знімає стрес;
    сприяє відходженню посліду;
    допомагає матці повернутися до її колишніх розмірів після пологів;
    готує груди до майбутньої лактації;
    активізує секрецію пролактину, відповідального за лактацію;
    стимулює подачу материнського молока з грудних залоз у протоки;
    сприяє загальному відновленню організму породіллі після пологів.

Який необхідний максимальний рівень для щастя дофаміну і як він виробляється?

Дофамін виробляється в той момент, коли людина передчуває отримання нагороди і допомагає йому активізуватися і перебувати в бадьорому настрої, щоб досягти мети. За часів полювання і збирання дофамін відігравав важливу роль для виживання, помітивши щось особливе, наші предки спрямовувалися до цього об’єкта, і часто таким чином знаходили собі їжу. Однак ключова особливість дофаміну в тому, що коли мета досягнута задоволення триває недовго, і бажання знову випробувати позитивні емоції штовхає нас до нових звершень.
Напевно, ми вже думаємо про те, що потрібно підкорити іншу вершину, причому вищу.

Які гормони щастя виробляється під час сексу, поцілунку, від шоколаду, банана, сонця, після тренування?

What is Love?

Під час сексу стимулюється вироблення відразу трьох «гормонів щастя»: дофаміну, серотоніну і окситоцину, тому інтимна близькість викликає таку бурю емоцій.
Однак і просто при поцілунку виробляються ті ж самі гормони. А їх кількість залежить від того наскільки бажаним і приємним буде поцілунок.
Шоколад стимулює вироблення дофаміну і серотоніну, крім того в ньому є бадьорить кофеїн і велика кількість вуглеводів, що дають швидкий приплив сил. Тому шоколад – відмінний засіб від нудьги і печалі.
Під впливом сонячних променів і при вживанні в їжу бананів в людському організмі активніше синтезується серотонін.
Регулярні заняття спортом стимулюють вироблення серотоніну, а також окситоцину і дофаміну в помірних кількостях. А ось якщо роль йде про важливі змаганнях то в хід можуть вступати вже інші гормони – адреналін і ендорфін, які допомагають не помічати перешкод на шляху до мети. А при перемозі викидаються величезні кількості дофаміну і окситоцину.

Як підвищити, підняти рівень гормонів щастя в організмі.

Щоб рівень гормонів щастя завжди був високий постарайтеся дотримуватися цих порад:
Вибирайте продукти з високим вмістом триптофану: горіхи, морепродукти, сири, м’ясо кролика і телятину, халву і насіння. Якщо з’їсти щось з цього замість булочки, то це позитивно позначиться і на фігурі, і на настрої.
Не захищайте себе від фізичних навантажень. На жаль, гіподинамія поширена проблема в сучасному суспільстві.
«Ворог номер один» для «гормонів щастя» – кортизол, гормон стресу. Кортизол теж дуже важливий, адже почуття дискомфорту при його викиді, змушує нас рухатися вперед. Але якщо стресів і кортизолу занадто багато, то це вже проблема, яка потребує уваги.
Вивчайте, як працюють гормони. Навряд чи ви навчитеся усвідомлено керувати цією складною системою, але зрозумівши, як працюють гормони, можна виявити справжні мотиви тих, чи інших вчинків, і перестати переживати через дрібниці.

Ключові слова: адреналін, дофамін, серотонін, ендорфіни, окситоцин, прогестини і естрогени.

Редакція і дизайн: Майстерний Хімік © 2017