Китайський Новий рік-2017

福 雞 報 春

Успіху і радості в рік Півня!

Китайський Новий рік відзначається у перший день китайського місячного календаря. Дата відрізняється кожен рік за григоріанським календарем, але завжди перебуває між 21 січня і 20 лютого. Точний час початку китайського Нового року-2017 – 28 січня о 2:06 за Києвом.

Згідно зі стародавнім міфом, на початку кожного нового року китайці ховаються від чудовиська на ім`я Ньєн (китайською означає “рік”). Ньєн приходить в перший день Нового року, щоб пожирати худобу, зерно та їжу, а іноді і сільських жителів, особливо дітей. Щоб захистити себе, китайці клали їжу при вході в приміщення з приходом кожного нового року. Згідно з переказами, чим більше їжі, тим добрішим і поступливішими буде звір, а після того як Ньєн насититься приготовленою для нього їжею, він більше не нападе на людей і залишить їх у спокої.

Одного разу люди побачили, що Ньєн злякався маленької дитини, одягненої в червоний одяг, і вирішили, що він боїться червоного кольору. З тих пір кожен раз, коли приходить Новий рік, люди розвішують червоні ліхтарі на вікнах і дверях своїх осель і запалюють феєрверки. За повір’ями, ці традиції відлякують Ньєна і змушують його обходити поселення.

Святкування китайського Нового року 2017 триває цілих 15 днів. 11 лютого воно завершується грандіозним Фестивалем китайських ліхтарів.

Ніч під Новий рік називають “ніччю зустрічі після розлуки”. Вся родина збирається за святковим столом до новорічної вечері, яка відрізняється кількістю 12 страв і їх різноманітністю. Стіл не обходиться без страв з курячого м’яса, риби і соєвого сиру, який ми називаємо “тофу”, тому що в китайській мові назви цих продуктів співзвучні зі словами, що означають “щастя” і “достаток”.

На півночі Китаю на Новий рік прийнято готувати пельмені (цзяо ци), а на півдні — “няньгао” (скибочки, приготовані з клейкого рису). На столі обов’язково мають бути мандарини або апельсини – парна кількість. Китайці вірять, що вживання риби  принесе більше грошей та удачі в наступному році.

Потім вони запускають феєрверки, щоб позначити кінець минулого року і початок наступного. Кожна сім’я просто зобов’язана запустити кілька гучних і яскравих салютів, щоб підтримати звичай, який своїм корінням сягає у глибоке минуле.

Ще в древні часи китайці зустрічали свято шумом і палаючим факелом, тим самим лякаючи і відганяючи злих духів від своїх рідних і близьких людей.

Святкування не обходяться без танцю Лева і танцю Дракона. У танці Лева беруть участь двоє людей. Найбільша відповідальність лежить на тому, хто управляє головою. Він не тільки задає напрямок і ритм, але і смикає мотузками усередині маски. Під його керівництвом лев оживає: коли очі закриваються — вуха піднімаються, коли очі відкриваються – вуха опускаються. Виконавець ролі лева повинен володіти не тільки спритністю, але великою фізичною силою. Одна лише маска може важити до 40 кг. Танець Дракона нітрохи не поступається за видовищністю. Розфарбований фантастичний змій робиться з полотна, рейок і вербових прутів і може досягати 10 метрів у довжину. Тіло чудовиська складається з секцій, число яких за традицією обов’язково має бути непарним. Кожну частину на бамбуковій жердині несе один з виконавців.

Подарунки на Новий рік дарують символічні: це можуть бути обереги, солодощі, сувеніри, пов’язані з символом року. Дітям вручають червоні конверти (хон пао) з грошима разом з побажаннями рости здоровими і щасливими. З розвитком технологій стали з’являтися спеціальні мобільні додатки, аналог червоних конвертів, за допомогою яких можна ділитися електронними грошима. При цьому сума грошей повинна бути парною, оскільки непарні числа асоціюються з похоронами. Число вісім вважається щасливим, тому що його назва за вимовою звучить як багатство, а число шість збігається зі словом “спокій” і також дуже цінується. А ось число 4 вважається нещасливим, оскільки звучить як слово “смерть”.

Люди прикрашають свої будинки червоними паперовими аплікаціями, банерами та спеціальними новорічними малюнками. У святкові дні китайці надягають червоний одяг, що символізує початок нового періоду і відлякує невдачу.

Деякі китайці вважають, що не можна прибирати або мити волосся протягом перших трьох днів, оскільки це змете/змиє удачу. Також не можна просити гроші і брати кредити.

У день китайського Нового року можна загадувати бажання на весь прийдешній рік. У 2017 році символом є Півень, який шанує сімейні традиції, підтримує людей цілеспрямованих і працьовитих, а також стає на захист нових починань і змін.

У 2017 році можна зробити серйозні кроки, такі як заручини, весілля, переїзд в інший будинок, поповнення в сім’ї, зміна місця роботи, початок нового проекту, просування кар’єрними сходами. Цей рік буде роком змін і початку нового життєвого етапу. Вогненний Червоний Півень вимагає цілеспрямованості, працьовитості та чесності.

Щасливого і радісного Нового року Півня!

Миру і доброго здоров’я в рік Півня!

雞 年 安康

Дизайн:  Майстерний Хімік ©

 

 

 

 

Leave a Reply

Your e-mail address will not be published. Required fields are marked *