Хто дав нам інтелект

Автор: Лариса Пецух

Виявляється, на 40-60% ми отримуємо інтелектуальні здібності у спадок, таке доводять науковці з США. А що найцікавіше, гени інтелекту вони виявили лише в Х-хромосомі. Тобто інтелект дитина успадковує тільки від мами…

Дослідники пояснюють: під час росту ембріона клітини з батьковими генами забезпечують виживання. Вони зосереджені в лімбічній частині головного мозку й відповідають за базові інстинкти, зокрема, мова про апетит чи секс. Однак генів батька не було виявлено в корі головного мозку, а саме там розвиваються найважливіші когнітивні функції людини. Йдеться про інтелект, мислення, планування, здібності до мов.

Результати такого дослідження свідчать: саме мати відіграє основну роль в інтелектуальному розвитку дитини. Було доведено: що сильніший емоційний контакт встановлюється між цими особами, то розумнішою буде дитина в майбутньому. Притім вчені нагадують: розумові здібності таки не на 100% обумовлені генетикою.

Але чи справді IQ людини ніяк не залежить від батька?

З цього приводу цікавим є ще одне масштабне дослідження, яке не так давно провели вчені, обравши для спостережень однояйцевих близнюків. Я поясню: в таких людей – практично однакові гени. Що важливо, в експерименті взяли участь лише ті близнюки, яких у дитинстві розлучили, – розповідає Євген Заїка, професор Харкiвського нацiонального унiверситету iменi В. Н. Каразiна.

Йдеться про випадки, коли батьки розійшлись і так би мовити поділили між собою дітей, або коли в результаті певних трагічних подій дітей взяли на виховання бабці чи чужі люди. Словом, таких випадків на всій планеті виявили близько тисячі.

Досліджуючи рівень інтелекту таких діток, науковці вираховували, наскільки ці здібності залежать від виховання (тож брали до уваги навіть фактор впливу з боку прийомних батьків) та від генів. Зокрема фахівців цікавило, від кого з батьків найбільше залежить IQ дитини.

Учені визначили, що генетична схильність відіграє в цьому питанні ключову роль. Крім того, стало відомо, що інтелект успадковується не однією хромосою чи одним геном, за це відповідає полігенна комбінація. Але жіночу Х-хромосому в цьому процесі визнали основною. Якщо детальніше, то дослідники виявили випадки, коли в результаті складних комбінацій діти успадковували так званий інтелектуальний набір від батька. Та здебільшого інтелект дитина отримує від мами, доводять науковці. А усереднивши всі дані, отримали такий результат: розумовий розвиток приблизно на 65-70% залежить від матері, за решту відповідають батькові гени.

Таку інформацію раджу мати на увазі дівчатам, які лише планують створити сім’ю й народити дитину. Якщо хочете, аби ваш малюк у майбутньому мав високий IQ (коефіцієнт інтелекту), дбайте про свій розумовий розвиток. Бо від чоловіка, найімовірніше, дитина отримає лише зовнішні риси (адже зовнішність людина успадковує порівну як від матері, так і від батька).

А як же виховання, хіба від цього не залежить інтелектуальний розвиток?

Науковці доводять, що інтелект майже в рівних пропорціях залежить від генів і від виховання. І хоча успадковані гени є найвагомішим фактором, майже половина можливостей все ж у наших руках. А цього не так вже й мало!

Загалом формула має такий вигляд: коефіцієнт інтелекту формується на основі двох складових: вроджених здібностей й набутих знань. Кожна з них має вирішальне значення, адже інтелект базується на даних, отриманих від батьків, і від досвіду, якого людина набуває упродовж життя.

Для підтвердження фактору впливу виховання й життєвого досвіду варто навести приклад давніх пращурів. Доведено, що люди, які жили в середні віки, мали значно нижчий IQ, ніж наші сучасники, – додає професор Микола Макарчук, доктор бiологiчних наук, завiдувач кафедри фiзiологiї людини i тварин Київського нацiонального унiверситету iменi Тараса Шевченка. Хоча з плином часу розміри мозку людини змін не зазнали. Що цікаво, вага головного мозку чоловіка є більшою, аніж у жінки, в середньому на 200 грамів. Однак, як розумієте, навіть цей фактор не впливає на інтелектуальні здібності. Тож майте на увазі, які б гени ви не успадкували, над власним інтелектом варто працювати.

У цьому питанні важливими є регулярні тренування головного мозку, такий процес можна порівняти з тренуванням м’язів при регулярних фізичних навантаженнях. У цьому ж випадку відбувається збільшення кількості стовбурових клітин, на основі чого діяльність мозку активізується. А призвичаюватись до цього слід із раннього дитинства. Що важливо, у такому процесі обов’язково має бути задіяний батько маляти. Тож коли дитина виросте, зможе подякувати за свою розумну голову не лише мамі, але й татові.

Джерело

Дизайн © 2016 Майстерний Хімік

Leave a Reply

Your e-mail address will not be published. Required fields are marked *